Relacja z Międzynarodowego Spotkania Młodych Muzyków w Igławie

Pięcioro naszych uczniów: Marta Weber, Weronika Kałmuk, Agata Kuter, Maksymilian Rykała i Piotr Kornacki wzieło udział w Międzynarodowym Spotkaniu Młodych Muzyków w Igławie w Czechach w dnich 10-18 listopada 2017. Uczniowie wspólnie z kolegami z Czech,  Chorwacji, Niemiec, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowacji i Węgier pod batutą czeskiego dyrygenta Marka Stileca przygotowali koncert, w którego programie znalazły się : Uwertura Coriolan op. 62 Ludwiga van Beethovena oraz „Velka charakteristicka symfonie za mir s Francouzskou republikou, op. 31” Pavla Vranickiego. Nie był to jednak tylko czas intensywnych prób, ale także czas zawierania przyjaźni, poznawania innych kultur i języków oraz nowych smaków- choć knedliczki nie wszystkim przypadły do gustu.  Wspólnie obejrzeliśmy paradę świętego Marcina, rozrzucającego czekoladowe monety oraz pokaz fajerwerków na głównym placu Igławy. Zwiedziliśmy ratusz, katakumby oraz muzeum Gustava Mahlera. Wybraliśmy się także na wycieczkę do Třebíč, gdzie zwiedziliśmy dawną dzielnicę żydowską oraz przepiękną bazylikę św. Prokopa- wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Aż żal było się rozstawać. Mamy nadzieję, że choć z niektórymi kolegami spotkamy się za rok podczas warsztatów w Neumarkt w Niemczech.

Marta Madejska